Takkenhoofd Inge Besaris
De grote boze heks Hanna Kraan
De Cubaanse dochter Soraya Lane
Lotte en Fenna, op reis doo... Jannie van der Heijden
De wind kent mijn naam Isabel Allende
Cadeautje! Miriam Bos
Ik heb een paar vragen voor je Rebecca Makkai
Blauw brengt ongeluk Angelique van Dam
Geloof mij nooit Loes den Hollander
Het Verborgen Land 2, De te... Chris Colfer
Ik red me wel Leanne Pots
Daantje durft alles! Eline Hoogenboom
Nijntje tel & beweeg bewegend leren
De vrouw van de uitvinder Rebekka Eder
Heksenwinter Kaye Umansky
Ik hou het hele jaar van jou Sam McBratney
De verloren dromen van Valeria Aline van Wijnen
De Italiaanse dochter Soraya Lane
Bevroren planeet Leisa Stewart- Sharpe
Als de dood zucht Lex Paleaux
Het weeshuis Lizzie Page
Zonder angst Inge van Prooijen
Het Verborgen Land 1, De st... Chris Colfer
De verdwenen meisjes van Wi... Ellen Marie Wiseman
Ergens in de sneeuw Linde Faas

Het leven is een circus - Lex Paleaux

Geschreven op dinsdag 20 oktober 2020

Wanneer je denkt dat het na Winterwater niet persoonlijker kon, dan heb je het mis. Paleaux laat nóg meer van zichzelf zien in Het leven is een circus en vlecht ditmaal het verleden en het heden prachtig in elkaar.

Ondanks de overlap in de twee boeken, heb je niet het gevoel dat Paleaux in herhaling valt. Hij heeft het voor elkaar gekregen om dit tweede boek juist een prachtige aanvulling te laten zijn op het eerste.

Het mooi is om te lezen hoe volwassen Lex zijn ervaringen en levenslessen heeft meegenomen, maar het meest indrukwekkend vond ik pake. Lex(je) heeft het niet altijd even makkelijk gehad, maar hij had een pake die iedereen zou moeten hebben. Wat een liefde stroomt er door de woorden in dit boek. Zowel van pake voor Lex(je) als andersom.

Hoewel het eerste boek van Paleaux, Winterwater, en dit boek wel overlap hebben, vind ik ze ook zeer verschillend. Waar je in Winterwater wel het optimisme van Lexje proeft, overheerst in dat boek de pijn. In Het leven is een circus is dit andersom. Je leest zeker momenten waaruit je begrijpt dat Lex(je) moeilijke tijden heeft gekend, maar dit keer overheerst de liefde. Vooral de liefde van pake en beppe, maar ook die van zijn zelfgekozen familie, zijn vriendin en vrienden in het heden.

Ondanks de overlap in de twee boeken, heb je niet het gevoel dat Paleaux in herhaling valt. Hij heeft het voor elkaar gekregen om dit tweede boek juist een prachtige aanvulling te laten zijn op het eerste.

Titel: Het leven is een circus
Auteur: Lex Paleaux
 
Genre: columns
Aantal pagina's: 256
 
ISBN: 978 94 932 1407 1
Uitgever: In de Knipscheer
 
Verschenen: oktober 2020

Wat ik, net als in Winterwater, het enige minpunt vind, is dat de leeftijd van Lexje varieert in de hoofdstukken. Lees je in het ene hoofdstuk over Lexje op de middelbare school, het andere hoofdstuk zit hij weer op de basisschool. Het is zeker geen struikelblok en het is niet zo dat je hierdoor niet meer verder wilt lezen. Het is iets wat mij is opgevallen en maakt dat ik momenten soms wat lastiger te plaatsen vind op de ’tijdlijn’.

Dit is gelijk ook het enige puntje wat ik minder vond dus Paleaux verdient alle lof. Hij heeft de lat hoog gelegd met Winterwater, maar heeft dat niveau weten te evenaren met dit boek.

Achterflap van het boek (tekst van de uitgever):

Lex Paleaux schreef zijn columns vanuit het hoofdpersonage van zijn alom geprezen debuut Winterwater. Binnen afzienbare tijd ontstond er een trouwe lezersschare die de verhalen omarmde.

Destijds was hij nog bekend als ‘de schrijver zonder boek’. Hij begon bij het grote publiek en de pers op te vallen. Met het succes van Winterwater werd de roep om een bundeling van zijn columns, waarmee hij na het uitkomen van Winterwater doorging, steeds luider. In de columns noteerde hij invallen en herinneringen aan zijn jeugd in Friesland, dat ook de bron is van Winterwater.

Het leven is een circus lijkt daarmee zowel een ‘sequel’ als een ’the making of’ van Winterwater maar is méér dan dat: het boek geeft een inkijk in Paleaux’ schrijverschap en leest door de keuze en ordening van de verhalen evenzeer als een roman. Het leven is een circus is de perfecte aanvulling voor de lezer die nog geen afscheid wilde nemen van ‘kleine Lexje’ en andere sleutelfiguren uit Winterwater beter wil leren kennen.