
Wie ben je en wat doe je in het dagelijks leven?
Mijn naam is Jacques Vriens. Ik ben kinder- en jeugdboekenschrijver.
Het was aanvankelijk hobby, want mijn beroep was ‘meester’. Na vijfentwintig jaar voor de klas, heb ik van mijn hobby mijn beroep gemaakt.
Overigens vond ik (en vind ik) school nog steeds leuk. Ik schreef er boeken over (o.m. Meester Jaap en Achtste-groepers huilen niet) en ik bezoek nog steeds graag scholen om over mijn boeken te vertellen.
Waar staat jouw boekenkast?
In de huiskamer; op mijn werkkamer en in de gang boven en beneden. Het is bij ons een huis vol boeken. Zowel mijn vrouw Thérèse en ik zijn enthousiaste lezers.
Welke genres lees je graag en welke juist niet?
Ik houd van historische boeken, maar lees ook graag biografieën en boeken die over verschillende generaties gaan. Maar ook boeken met columns van bijv. Remco Campert.

Wat is je laatste aanwinst en waarom kocht je dit boek?
Ten oosten van Eden (East of Eden) van John Steinbeck. Het is een klassieker uit 1955, maar ik had het boek nog nooit gelezen. Er is onlangs een nieuwe vertaling uitgekomen die een goede recensie had. Dat maakte me nieuwsgierig. Het verhaal speelt zich af aan het begin van de vorige eeuw en vertelt een tamelijk heftige familiegeschiedenis. Het is echt zo’n boek waar je niet in kunt stoppen. Het is ook uitstekend vertaald.
Welk boek vind jij een aanrader?
Zulajka opent haar ogen van Guzal Jachina. Het verhaal over een moslimboerin die samen met haar dorpsgenoten in de jaren dertig in Rusland op transport wordt gezet naar Siberië en daar weet te overleven. Het is een ongelooflijk rijk verhaal, meeslepend verteld en prachtig van taal.

Welk boek is je dierbaar?
De Kinderkaravaan van An Rutgers van der Loeff. Een spannend, maar ook ontroerend boek uit de jaren vijftig van de vorige eeuw over een arme familie die van de oostkust van Amerika naar de westkust trekt op zoek naar een beter leven.
Bijna niemand weet nu nog wie An Rutgers was, maar in die tijd behoorde zij tot onze grote kinderboekenauteurs. Ik las als kind haar boek en dacht: zo wil ik later ook schrijven. Zij zet levensechte kinderen en volwassenen neer. Dat was voor mij een openbaring, want tot op dat moment had ik vooral boeken gelezen waarin de hoofdpersonen alleen maar goed of slecht waren. Geen enkele nuance.
Wat is of was je favoriete kinderboek?
Het Sleutelkruid van Paul Biegel. Paul schreef heel anders dan ik, maar ik geniet altijd van zijn prachtige, geestige taal. Ik ben overigens nog steeds grote fan van Biegel. Al wordt hij langzamerhand vergeten (Paul overleed in 2006). Gelukkig geeft op dit moment uitgeverij Gottmer zijn boeken opnieuw uit.
Welk boek heb je recentelijk nog cadeau gedaan en aan wie gaf je dit?
Ten oosten van Eden, aan een goed vriend. Dat heb ik vaker met boeken. Als ik geraakt wordt door een boek, wil ik dat graag met anderen delen.
Het nieuwste boek van Jacques Vriens, Mijn vader woont in het tuinhuis, ligt nu in de (digitale) winkels.